Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 10:44
Reklama dotacje dla firm

Nowe sygnalizatory w kilku dzielnicach

ZDM zaprojektuje nowe sygnalizacje. Dzięki nim będzie bezpieczniej na 24 przejściach w trzech dzielnicach.
  • Źródło: ZDM
Nowe sygnalizatory w kilku dzielnicach
ZDM zaprojektuje nowe sygnalizacje. Dzięki nim będzie bezpieczniej na 24 przejściach w trzech dzielnicach.

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • nowej sygnalizacji świetlnej
  • wykazie miejsc montażu sygnalizacji

Na stołecznych drogach pojawią się nowe sygnalizatory. Właśnie otworzono oferty w przetargu na zaprojektowanie świateł na siedmiu skrzyżowaniach. Realizacja tych projektów poprawi bezpieczeństwo w sumie na 24 zebrach.

Audyt nieosygnalizowanych przejść dla pieszych z lat 2016-2020 dostarczył ZDM wielu informacji dotyczących bezpieczeństwa na warszawskich zebrach. Przede wszystkim dzięki niemu wiedzą, co należy na nich zmienić. W niektórych miejscach rozwiązaniem jest montaż sygnalizacji świetlnej. Ta powstaje co roku na kolejnych przejściach i skrzyżowaniach. W zeszłym m.in. na przejściu przy ul. Rembielińskiej 8 czy skrzyżowaniu ulic Sarmackiej i Branickiego.

Zmiany jednak należy zacząć od projektu. Dlatego ZDM ogłosił przetarg na zaprojektowanie sygnalizacji świetlnej na kolejnych siedmiu skrzyżowaniach. Otworzono już oferty zainteresowanych firm i teraz będą wybierać najkorzystniejsze z nich. Wybrany wykonawca (lub wykonawcy) będzie miał na to zadanie 8 miesięcy od dnia podpisania umowy. Po wdrożeniu gotowych projektów w życie poprawione zostanie bezpieczeństwo na aż 24 przejściach dla pieszych w 5 dzielnicach.

Nowe światła na Żoliborzu, Bemowie i Bielanach

Nowa sygnalizacja zostanie zaprojektowana m.in. dla skrzyżowania ul. ks. Popiełuszki z ul. Gojawiczyńskiej i ul. Czaki. Jest tam pięć przejść dla pieszych. Jedno przez ul. Gojawiczyńskiej zarządzanej przez urząd dzielnicy, stąd nie podlegało audytowi. Z kolei trzy zebry prowadzące przez ul. ks. Popiełuszki – w tym przez torowisko – zostały ocenione w audycie na 1 (w skali 0-5). Tak samo oceniono przejście przez ul. Czaki.

Sygnalizację zaprojektują także dla skrzyżowania na Bemowie. Mowa o skrzyżowaniu ulic Lazurowej i Dywizjonu 303. Światła poprawią płynność ruchu na skrzyżowaniu, ale również bezpieczeństwo. Znajdują się tam dwa przejścia dla pieszych. Przez ul. Lazurową zostało ocenione na 4. Z kolei to przez ul. Dywizjonu 303 otrzymało ocenę 3.

Przetarg objął też skrzyżowanie ulic Marymonckiej z Twardowską. Przez ul. Marymoncką prowadzą tam dwa przejścia – nie były audytowane. Oba wytyczone są przez szeroką jezdnię o dwóch pasach ruchu. W pobliżu znajduje się także szkoła. Światła uspokoją ruch i zapewnią bezpieczeństwo pieszym oraz innym uczestnikom ruchu.

Poprawa bezpieczeństwa

Sygnalizacja świetlna to tylko jeden z wielu sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Stosujemy ją w miejscach, gdzie inne rozwiązania nie przyniosłyby pożądanego efektu. Od 2016 roku poprawiliśmy bezpieczeństwo na ok. 670 przejściach dla pieszych. Spośród nich światła pojawiły się na ponad 170. Poza sygnalizacją budujemy azyle na przejściach czy montujemy progi zwalniające przed zebrami. Czasem są to rozwiązania doraźne (jak w przypadku wspomnianych przejść na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Palestyńskiej czy na ul. Kijowskiej). Najczęściej są jednak w zupełności wystarczające. Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama